Baza artykułów

Jak pożyczać przez internet odpowiedzialnie?

Złe decyzje finansowe mogą ciągnąć się za nami latami. Osoba, która nie przestrzega podstawowych zasad odpowiedzialnego pożyczania bardzo szybko wpada w kłopoty, co może prowadzić do spirali zadłużenia.

Pomimo tego, że chwilówki stały się bardzo popularnym sposobem na pozyskiwanie pieniędzy, wiele osób popełnia dużo błędów zaciągając je. Nie mają odpowiedniej wiedzy na temat odpowiedzialnego pożyczania. Może to ich doprowadzić do spirali zadłużenia. Wystarczy poznać kilka porad, aby nie doprowadzić do takiej sytuacji. Pozwoli to na bezpieczne pożyczanie pieniędzy.

Analiza domowego budżetu

Przed tym, jak zdecydujemy się na pożyczkę na przykład w  czy należy bardzo dokładnie sprawdzić swój domowy budżet. Należy zbadać, czy dodatkowe raty pożyczki nie nadszarpną zbytnio domowego budżetu. Dzięki temu, że wszystko sprawdzimy, będziemy mogli uniknąć wpadnięcia w kłopoty finansowe.

Przeliczenie całkowitego kosztu pożyczki

Trzeba pamiętać, że nie wszystkie pożyczki, są darmowe. Niektóre firmy naliczają prowizje oraz inne opłaty związane ze świadczeniem usług pożyczkowych. Każdy potencjalny klient powinien dokładnie zapoznać się z tymi kosztami, ponieważ ma to wpływ na całkowity koszt pożyczki. Firmy pożyczkowe na swoich stronach internetowych udostępniają informacje o wysokości RRSO, czyli o Realnej Rocznej Stopnie Oprocentowania. Dzięki temu, mamy możliwość wszystko dokładnie sprawdzić.

Czytanie umowy z firmą pożyczkową

Każdy klient powinien bardzo dokładnie sprawdzić i przeczytać umowę, jaka wystawiana jest przez firmy typu Ferratum. Jeżeli mamy wątpliwości co do tego, że umowa jest zgodna z przedstawiona ofertą, należy skontaktować się z konsultantem firmy. Na pewno rozwieje on nasze wątpliwości. Natomiast, jeżeli nie uda się usunąć zapisów, które wydają się nam podejrzane, należy zrezygnować z podpisania takiej umowy.

Pożyczka na spłatę pożyczki

Dużym błędem jest zaciąganie pożyczki na spłatę już posiadanego zadłużenia. Można w tej sytuacji wpaść w spiralę zadłużenia i poważne kłopoty. Jeżeli będziemy mieli problemy finansowe, warto skonsultować się z doradcą finansowym. Wskaże on nam rozwiązania, które będą dla nas najbardziej korzystne. Instytucjom pozabankowym zależy na tym, aby otrzymać zwrot pożyczonych pieniędzy. Dlatego też bardzo często pomagają klientom rozkładając zadłużenie na dogodne raty lub proponując inne rozwiązania dostosowane do potrzeb.

Zanim pożyczysz:

  • zastanów się, czy naprawdę potrzebujesz tych pieniędzy czy nie jesteś w stanie się bez nich obejść. Pożyczanie pieniędzy zawsze jest ryzykowne. Dlatego też, należy się nad wszystkim dokładnie zastanowić i cała sytuację właściwie przeanalizować,
  • zastanów się, czy będziesz w stanie zwrócić pożyczone pieniądze na czas. Jeżeli tego nie zrobisz, zostaną naliczone odsetki,
  • pożyczaj dokładnie tyle, ile potrzebujesz. Nigdy nie decydują się na pożyczanie więcej niż będziesz w stanie spłacić. Może to doprowadzić Cię do spirali zadłużenia.

A może szukasz darmowych chwilówek? Sprawdź nasz artykuł pt.” Zero pożyczki„.